Tartumaa

Oma reisi võite alustada Peipsi külje alt – Tartumaalt, mis on täis üllatusi ning rohkelt looduskauneid kohti, alates romantilistest kaluriküladest, Emajõe Suursoost kuni Lõuna-Eesti keskuse Tartuni. Igal aastaajal on sealt leida vaatamisväärsusi.

Vana-Liivimaa keskel paikneb Tartumaa pakub suurepäraseid mõisaelamusi. Mõisate seas on nii Eesti- kui Baltimaade kauneimaid näiteid ja seda lummavas looduskeskkonnas.

Samas saate külastada originaalseid muuseume, nautida mitmekesist looduspilti, linnu, järvi.
Esimesena tasuks kindlast külastada Pangodi järve. Valides Vapramäe – Vellavere – Vitipalu marsruudi, leiate erinevaid matkaradu ning puhkekohti.

Külastage Elvat, rohelusse uppunud väikelinna Tartu külje all, mis on tuntud mõnusa väljasõidukohana. Hellenurme veskiveski on üle sajandi vanune Middendorffide poolt rajatud veskirajatis, kus saate nii näha vana viljategemise traditsioone.

Peatuge Tõraveres, kus paikneb observatoorium. Asub see 21 km Tartust lõuna pool Tartu-Valga maantee ääres. Observatoorium pakub huvitavaid elamusi nii väikestele kui suurtele astronoomiahuvilistele.

Vooremaa maastikukaitseala on looduslikult mitmekesine ning seda nii oma linnu- kui loomaliikide poolest. Rikkalike järvede ning pinnastikuvormidega ala pakub nautimiseks väga erinevaid ja põnevaid matkaradu. Kallaste pank, mis juba oma mõõtmetelt on Eesti kõige pikem Devoni liivakivi paljand, on omapärane vaatepilt. Soovitav on kindlasti külastada Aruküla ning sealseid koopaid.

Rääkides mõisatest, on kindlasti esimene soovitus minna Alatskivile. Sealne loss on ehitatud 19. sajandi teisel poolel Arved von Nolcken poolt toona moes olnud šoti parunimõisate eeskujul. Kuna loss on säilinud algsel kujul, peetakse seda parimaks uus-gooti stiilis ehitiseks kogu Baltikumis.

Ka Luke, Kukulinna, Uderna, Ülenurme (lähistel asub ka Tartu lennujaam), Mehikoorma, Saadjärve, Kodijärve jpt. Mõisad on arhitektuuri- ja ajaloohuvilistele põnevad avastused. Keskajast pärinevad Kärkna kloostri ning Rõngu vasall-linnuse varemed. Mehikoorma tuletorni leiate tagasiteel Peipsi äärde. See on 30-ndate aastate lõpus ehitatud Peipsi kõrgeim tuletorn, mis ulatub 15 meetrini.

Tartumaa kirikutest võiksite külastada Nõo Püha Laurentsiuse kirikut (1159. a.), Varnja vanausuliste palvemaja, Kambja kirikut (1330. a., mis on samuti Lõuna-Eesti suurim maakirik), monumentaalset Stackelbergide poolt püstitatud Alatskivi kirikut 17. sajandist või Elva kirikut, milles on arhitektuurilisi sarnasusi Tartu Jaani kirikuga.

Ärge unustage Piirissaart – Tartumaa ning Eesti ainsat Peipsi järves asuvat saart omalaadse olustiku ning Piirissaare vanausuliste palvelaga.

Olles jõudnud Tartumaa ning kogu Lõuna-Eesti keskusesse Tartusse, tuleks plaanida paar päeva, et tutvuda nii Tartu Ülikooli kui kogu kesklinnas paiknevate ülikooli rajatistega. Huvitavad on Toomkiriku varemed oma vaateplatvormidega, ajalooliselt ainulaadsed, terrakota skulptuuridega kaunistatud ning nüüdseks taastatud Jaani kirik, terviklikult klassitsistlik linnasüda Toomemäe, Botaanikaaia, Eesti Rahva Muuseum nii Kuperjanovi tänaval kui ka Raadil, Emajõgi ja Tähteorn.

2019-06-03T07:54:07+03:00