Ida-Virumaa
Ida-Virumaa on geograafia, looduse ning kultuuriajaloo poolest üks põnevamaid piirkondi Eestis, kus leiate külg-külje kõrval nii ajaloolisi losse, tööstuslinnu, rasketööstust kui ka lummavat loodust.
Ida-Virumaal on põnev mõisapärand ning sestap tuleks kindlasti ära näha nende mõned silmapaistvamad näited. Alustage näiteks Saka mõisast, mis asub lummava Põhja-Eesti pankranniku ääres, ajalooliselt põnevad paigas. Huvipakkuv on see, et 1941-1943.a. asusid Saka mõisas periooditi Saksa ja Eesti rannakaitseüksused ning sõjajärgsetel aastatel Nõukogude Liidu piirivalvekordon, millest annab tunnistust ka taastatud piirivalvetorn. Säilinud on Saka mõisa neorenessanslik peahoone, mis on ehitatud aastail 1862-1864. Hoonet ümbritseb liigirikas park. Külastajatele on suurepärased telkimis- ja kämpinguvõimalused. Mõisas asub ka hotell, spaa ning restoran.
147 km kaugusel Tallinnast on huvitava ajalooga Aa mõis. Barokne peahoone on ehitatud 17. sajandi lõpus ning taastatud 1730. aastal. Tänapäeval paikneb seal hooldekodu.
Külastage võimalusel ka Illuka, Mäetaguse ja Maidla mõisaid. Erilist tähelepanu vajab Kalvi mõis. See paik on tänu erilisele asukohale olnud läbi sajandite väga populaarne. Kalvi lossi läheduses leidub sadam jt. vaatamisväärsusi. Kalvi on ajalooline puhkepiirkond.
Ida-Virumaal leidub erinevaid matkaradu, nagu Kotka, Purtse ja Kurtna. Pühajõe orus asuv Oru lossipark on ajalooliselt oluline, kuna seal asus Konstantin Pätsi imeline Itaalia-stiilis suveresidents, mis hävitati II Maailmasõjas. Toila, kus Oru park asub, on kena väikelinn heade suvitus- ja puhkevõimalustega. Põhja-Eesti muljetavaldav pankrannik on kauneim Saka-Ontika-Toila joonel.
Ontikal külastage kindlasti Valaste juga, mis oma 55 meetriga on pankranniku looduspärand ja Eesti rahvuslik sümbol.
Ida-Virumaa on kuulus oma sinimägede poolest, mis on olnud kindlustusvööks mitmetes sõdades (nt. Vaivara sinimäed). Samuti on Ida-Virumaal unikaalsed tuhamäed (nt. Kiviõli tuhamäed), mis on tekkinud põlevkivi kaevandamise ja töötlemise tulemusena.
Järgmise kontrastina leiate Ida-Virumaalt Eesti suurima ja ilusaima järvistu, mis paikneb Iisaku-Illuka-Kurtna põhjaosas – Kurtna mõhnastikul, oma 11 järve ning erinevate loodusvormidega.
Ida-Virumaa linnadest võib nimetada suhteliselt uusi tööstuslinnu nagu Jõhvi, Kiviõli, Sillamäe ja Kohtla-Järve. Viimastel aastatel on linnad palju muutunud ning igal pool on näha positiivseid arenguid. Sillamäe, mida NSV Liidu ajal isegi maakaartidel polnud, olles suletud sõjaväelinn, omab täiesti ainulaadset stalinistliku klassitsismi stiilis ehitatud kompaktset linnasüdant, mis on omaette vaatamisväärsus.
Ida-Virumaa üheks arvestatavaks turismiobjektiks on muutunud endisest Kohtla kaevandusest kujundatud muuseum (viidad alates Kohta-Järvest). Ja loomulikult ajalooline Narva linn, mis omal ajal oli suursuguseks keskuseks Ida ja Lääne vahel ning Rootsi Kuningriigi tähtsaim idapoolne linn. Linn hävitati nõukogude vägede poolt II Maailmasõjas, kuid säilinud/taastatud on omanäoline ning võimas Hermanni linnus (Narva piirijõe vastaskaldal asub Vene poolel Ivangorodi linnus), paljud ajaloolised linnakindlustuselemendid, mõningad ajaloolised hooned. Raekoda on taastamisel ootamas oma järge. Siiski on linnal väga omalaadne aura.
Võimalusel külastage endise vene aristokraatide meelissuvituskohta Narva-Jõesuud.
Ida-Virumaal on külastada veel kümneid ja kümneid omapäraseid ja kauneid kohti, nagu nt. Kuremäe klooster, Purtse kindlus ning Jõhvi Mihkli kirik, Peipsiäärsed kalurikülad nagu Vasknarva, Alajõe, Rannapungerja ja Lohusuu – kuid, seda kõike peab ise kogema ja avastama.