Esmaspäev, 23.10.2017
Võrumaa

 

Võrumaa või nagu võrukesed oma keeles oma kodukanti nimetavad - Võro maakund – on avastamisväärt kant,  kus saab tutvuda üleeestiliste ekstreemumitega: alates Eesti pikemast jõest kuni Baltimaade kõrgeima tipuni. Võrumaal on säilinud väga omalaadsed traditsioonid ning sealne rahvas oskab selle üle uhkust tunda. Vaatamist ja avastamist on igal aastaajal.

 

Võrumaa loodus on ürgne ning puutumatu. Kuulsaimad järved on Vagula ning Tamula.  Eesti pikim jõgi, Võhandu, pakub elamusi nii aktiivseks puhkuseks kui ka niisama avastamiseks.

 

Külastage Haanja loodusparki, mis asub otse Võrumaa südames. Et nimetada vaid mõnda vaatamisväärsust, peaksite esmalt ära käima Baltimaade kõrgeimas tipus – Suurel Munamäel, mille vaatetorn ulatub 346 meetrini. Rõuge ürgorus leiate nii Tindi- kui Ööbikuoru, vesioinad ning Rõuge Suurjärve (Eesti sügavaim järv). Jalutage järskude veergude ning Iskne ojaga Kütiorus ning Vällamäe ürgmetsas, mis kutsub oma inimtegevusest puutumata looduse ning 84. meetrise Vällamäega.

 

Obinitsast on kuulnud kõik ning Te peaksite tingimata ära nägema sealse Seto Muuseumitarõ ning rohked tsässonad, Obinitsa kalmistu ning uue kiriku. Vaevalt et Te kuskil mujal saate aimdust setode elamisest, põnevatest traditsioonidest ning ka nende keerulisest minevikust ja olevikust.

 

Antsla seevastu on roheline ning rahulik, Eesti väikelinn tüüpilise arhitektuuri ning olustikuga.

 

Lähedal asub kuulus Karula rahvuspark, mis ulatub ka Valgamaa territooriumile, on iseloomulike maastikuvormidega, millest põnevaimad on üle 60 järve, Karula kõrgustik ning kuplilised metsad.

 

Erinevatest Võrumaa mõisatest peaksite külastama 1860-1878 ehitatud neogooti-historitsistlikus stiilis Sõmerpalu härrastemajaga, mis on tänapäeval eravalduses.

 

Vagula järve ääres asuv Järevere, mis rajati omal ajal Sõmerpalu abimõisana, on historitsistlik väike mõisakompleks, mis kuulub nüüdseks Sõmerpalu Vallavalitsusele. Rikka ajalooga Vana-Antsla mõisakompleks ja park oma põnevate mõisahoonete ning iidsete tammedega on vaatamisväärsus omaette.

 

Liikudes edasi, külastage Võrumaa pealinna, Võrut, mis paikneb Otepää kõrgustiku ja Haanja kõrgustiku vahel. Linnast leiate kolm kaunist järve: Tamula järv, Kubija järv ning Mustjärv. Külastage rippsilda Tamula järvelt Roosisaarele, Võru Katariina kirikut (1793.a.) ning Võru Apostlik Õigeusu kirikut (1806.a.), samuti Vabadussõjas langenute kalmistut ja Võru Vabadussõja mälestussammast.

 

Külastades Urvastet, otsige ülesse Tamme-Lauri tamm, mis on jämedaim puu Eestis, mille  ümbermõõt on 8 meetrit.

 

Kui Teile meeldivad sood ning soomatkad, siis Võrumaa pakub erinevaid elamusi, kuna oma soode arvult on Võrumaa Eestis esireas. Soid on Võrumaal üle 2300 (tuntuim-  Luhasoo).

 

Lõpetuseks võiksite külastada Vastseliinat Piusa jõe ääres, Rõuget ja Missot. Kogu Võrumaa ja tema põnevate ja ilusate kohtade avastamiseks ei piisa kindlasti kõigest mainitust. Aega tuleks varuda piisavalt ning olla valmis väga paljudeks positiivseteks üllatusteks.