Laupäev, 21.10.2017
Valgamaa

 

Valgamaa, mida kutsutakse mitte põhjuseta Eesti Lõunaväravaks, piirneb Põlva-, Tartu-, Võru- ning Viljandimaaga ning edelas Lätiga. Valgamaa pealinn, Valga, jagab piiri lõuna pool paikneva Valkaga. Linnal on pikk ja põnev ajalugu. Juba iidsel keskajal toimusid Valgas Vana-Liivimaa maapäevad. Eesti ja Läti iseseisvumisel muutus linn tüliobjektiks kahe riigi vahel mis päädis faktiga, et Suurbritannia kolonel Tallents jagas linna kaheks ja nii on see säilinud tänapäevani.

 

Valgamaalt leiate te lugematul arvul looduslikke ning ajaloolisi vaatamisväärsusi. Näiteks nn. Armuallikas ehk Veriläte, mis on tuntuim Pühajärve allikatest oma erilise veega, mis leevendavat valusid ning pidavat ravima haigeid. Helme koobastik, mis asub Helme ordulossi kitsal, kõrgel nõlval. Arvatakse, et koobastik kaevati juba enne muistset vabadusvõitlust 13. sajandil.

 

Karula rahvuspark, mida Valgamaa jagab Võru maakonnaga, pakub erinevaid matkamis- ning puhkevõimalusi. Tihe kuppelmaastik katab kogu rahvuspargi ala. Karulale on väga iseloomulikud sealsed metsad, niidud, sood ja arvukad järved. Tornimäe vaatetornist avaneb suurepärane vaade kogu Otepää ning Haanja piirkonnale.

 

Kindlasti käige ära Otepääl, mida kohalikud kutsuvad tihti tema ajaloolise nime järgi – Nuustaku. Otepää ei ole kuulus mitte ainult talve- ja suusapealinnana, vaid ajalooliselt on linn olnud juba sajandeid tähtis koht, kus asus võimas Otepää Piiskopilinnus (Linnamägi). Tänapäeval saate imetleda muljetavaldavaid varemeid, mis oli kunagi Eestimaa esimene kivilinnus. Otepää Maarja kirikus pühitseti Eesti rahvuslipp. Vaadake ära Eesti Vabadussõjas langenute mälestussammas ning Apteekrimäe kõrval paiknev energiasammas, mis väidetavalt sümboliseerib positiivsete energiaväljade paiknemist Otepääl.

 

Kindlasti on huvipakkuv külastada populaarset Pühajärve, mis on vaieldamatult üks Eestimaa kaunimaid järvi. Järves on viis saart ning väga rikkalik kalastik. Küsige kohalikelt elanikelt järve puudutavate legendide ning muistendite kohta, sest vastav teave on põnev ja rikastav.

 

Tõrva linn asub Õhne jõe ääres. Seal paiknevat kõrtsihoonet peavad tõrvalased linna ilusaimaks ehitiseks ning selle uhkeks sümboliks. Linna lääneservas paiknevas Tikste orus tasuks vaadata Helme kirikumõisat, Õhne jõe orgu ning lammi, erinevaid liivakivipaljandeid, allikaid ning kõrgeid kuusikuid.

 

Valgamaal leidub palju mõisaid ning losse. Hellenurme mõis oma barokse peahoonega on tihedalt seotud Eesti erinevate kultuurielu tegelastega. Sealt leiate mõisa ametimeeste elamu talli ja tõllakuuriga, käsiaida, linnumaja ning aedniku maja. Kuulsa aadliperekonna Middendorffide perekonna kalmistu ja kabel paikneb ca. 1 km kaugusel. Vaatamist väärt on Helelnurme paisjärv ning selle kaldal paiknev maakividest vesiveski.

14. sajandist pärinevad Helme ordulossi varemed on samuti muljetavaldavad. All orus leiate ohvriallika, mille vesi on väidetavalt ravimiks seitsme tõve vastu.

 

Külastage kindlasti imposantseid Sangaste ning Taagepera losse. 1881.aastast pärinev Sangaste suursugune härrastemaja on punastest tellistest ning üks uhkemaid näiteid historitsismist kogu Baltikumis. Vaatamist väärivad ka tiigid ning haruldaste liikidega mõisapark. Taagepera loss ja park on ehitatud 20. sajandi alguses, mil olid populaarsed rahvusromantilis-juugendlikud suunad, millest ka lossi veidi arhailine välimus. Lossipark on üks liigirikkamaid Eestis ning kui Te juba Taageperal olete, ärge jätke kasutamata võimalust külastada lossis paiknevat hotelli.