Esmaspäev, 23.10.2017
Saaremaa

 

Saare maakonna, mis hõlmab enda alla Saaremaa (Ösel),  Muhu, Ruhnu, Suure saare ning hulgaliselt väiksemaid saari, keskuseks on ajalooline Kuressaare.

Saarlased on alati olnud isepäised, olles läbi ajaloo end mandri-eestlastest teistsugusteks pidanud. Ja seda põhjusega. Saaremaa on tõeliselt erinev ja täis üllatusi igal sammul ning seda mitte ainult puhkajatele, vaid ka matka-, kultuuri ning loodushuvilistele.

Ajaloo jooksul on saar käinud valitsejatel käest kätte, mis on jätnud Saaremaale väga omanäolise jälje. 

II Maailmasõja ajal oli Saaremaal taas täita strateegiline roll. Järgnes aastakümnetepikkune isolatsioon suletud sõjaväetsoonina.

Loodus ning taimestik on Saaremaal kliima tõttu mitmekesine. Parimad näited sellest on Viidumäe looduskaitseala ja Vilsandi Rahvuspark. Erilist tähelepanu on pälvinud kuulus Kaali meteoriidikraater.

Kuressaare (Arensburg) on ajalooline Saaremaa keskus armsa vanalinna ning suursuguse kastell-lossiga. Vanalinnas on säilinud kaks kirikut (Laurentiuse ja Siioni kirik), aga ka ajaloolised vana veski, kaubahoov ja linnaelanike maju. Raekoda ja vaekoda pärinevad rootsi ajast 17. sajandist, rüütelkonna hoone aga 18. sajandist.

Kuressaare piiskopilinnus on vaatamisväärsus omaette ja arvatavasti Saaremaa populaarseim ja külastatuim objekt, pärinedes pea muutumatul kujul 14. sajandist. Külastage sealset Saaremaa muuseumi. Kogu lossi ümbrus oma kindlustuselementide ning seda ümbritseva vallikraaviga on avastamist väärt.

Saaremaa erilistest vaatamisväärsustest võiks järgmisena esile tuua Angla külas paikneva tuulikumäe, kus veel 1925. aastal tegutses üheksa tuulikut. Praeguseks on neist alles vaid viis. Nimetatu on Eestis üks paremini säilinud tuulikutegrupp oma originaalasukohas.
Panga küla lähedal paikneb omapärane Panga pank ehk Mustjala pank ulatusega 2,5 km.  20 meetri kõrgusega on see kõrgeim Saaremaa ja Muhu põhjaranniku pankadest.
Suunduge nüüd Kihelkonna alevikku, mis asub veidi üle 30 km kaugusel Kuressaarest. Sealt leiate nii ajaloolise kiriku koos kalmistuga (kirik koos maalingutega 13. sajandist), Kihelkonna laululava ja kuulsa Kihelkonna kellatorni.

Saaremaa mõisatest võiks esile tuua Loona mõisa (sks. Kadvel) - rüütlimõis Kihelkonna kihelkonnas. Varaklassitsistlik peahoone on ehitatud 19. sajandi alguses. Praegu paikneb seal külalistemaja ja Vilsandi rahvuspargi keskus.

Külastada tasuks Orissaare vallas paiknevat Maasi küla, mis oli keskajal Muhu ja Ida-Saaremaa halduslik keskus. Maasi külas asus Maasilinna ordulinnus (sks. Soneburg), mis on 16. sajandist alates olnud varemete, kuid ometi on Saaremaa ajaloos tihti olulist rolli mänginud. Alates 2001. aastast on varemeid tublisti restaureeritud ning teostatud palju väljakaevamis- ja konserveerimistöid. Orissaare alevik ise on külastamist väärt. Uudistage Orissaare sadamat ning ülemist ja alumist tulepaaki. 

Saaremaal on säilinud palju keskaegseid kirikuid, mida leiate peaaegu igas külas ja alevikus. Silmahakkavamad nende seast on Karja, Kuressaare, Valjala ja Kaarma kirikud.

Muhu saar, mis on suuruselt Eesti kolmas saar, asub Saaremaast kirde pool ning on Saaremaaga ühenduses Väikese väina tammi kaudu. Muhul on mitmeid laide, millest suurimad on Kõinastu laid, Kesselaid, Suurlaid, Viirelaid ja Võilaid. Muhu oli asustatud juba muinasajal ning nagu ka Saaremaa oli Muhu käinud sajandite jooksul võõrvalitsejate vahel käest kätte.

Külastage esimesena Koguva küla Muhu muuseumiga, kus saab näha head näidet kunagisest jõukast rannaküla talust, Juhan Smuuli sünnikodu koos kõigi kõrvalhoonete ja taluvaraga, lisaks vana külakooli ja tekstiilinäitust. Läbi võib põigata Hellamaast, Nõmmkülast ja Liivast - Muhumaa suurim küla ja keskasula. Muhumaal on palju pankasid, nt. Kautliku pank, Kesselaiu pank, Kiigari pank, Panga pank jpt. Rohkelt on Muhul saari ja poolsaari. Muhu eripäraks on olnud eriliselt kaunid rahvarõivad. Kindlasti leiate endale sobiva turismitalu, et selle väikse saare puutumatuid võlusid avastada. Kui leiate aega, külastage Eemu tuulikut, Võiküla (rannakaitsepatarei ja ajalooline munakivitee), Mäla kivikalmeid, Rinsi Kaasani Jumalaemakirikut ja Sepamäe kalmistut. Matkahuvilistele soovitaks suunduda Kesse matkarajale Kesselaiul.