Esmaspäev, 23.10.2017
Pärnumaa

 

Pärnumaa on pindala poolest Eestimaa suurim maakond, mis on täis põnevat ja avastamisväärset. Pärnumaal on üle 200 kilomeetri rannajoont, 177 saart ja laidu, ajaloolisi linnakesi ja suurepärast loodust alates soodest ja rabadest - metsade ja mereni. Kõige krooniks vana hansalinn Pärnu - Eestimaa tõeline suvepealinn.

 

Ajaloolistelt on Pärnumaalt viinud kaubateed idast läände ning põhjast itta.Tänu sellele on Pärnumaal palju põnevaid asundusi, linnu ja külasid nii jõgede kui mere ääres.

 

Alustama peakski Pärnu linnast ning mis oleks Pärnu ilma oma ranna ning nüüdseks korrastatud, elegantse Ranna Promenaadita. Pärnu linn, samanimelise jõe suudmes, on palju vanem kui arvata võib. Vana-Pärnu (Perona), Sauga jõe suudmes, oli keskaegne linn, mis korduvalt hävitati ning hiljem enam üles ei ehitatud vaid liideti Uus-Pärnuga. Pärnus, eriti Rüütli tänaval, on näha palju erinevaid linnaajalooliselt olulisi ehitisi. Vanemad ehitised on linnakindlustused: osaliselt säilinud bastionid ning vallikraav, linnamüürist vaid Punane torn 15. sajandist ja barokne Tallinna värav 17. sajandist. Hilisemast ajast pärinevad juugendlik Ammende Villa (ehit. 1905) ja mitmed funktsionalistlikud hooned (nt. rannahotell ja rannakohvik (1937 ja 1940). Nõukogude ajal püstitati uus teater ja mitmed sanatooriumihooned. Pärnu on võluv küll igal aastaajal, kuid mõttekas oleks Pärnut ja Pärnumaad avastada suvel, kui linn elab täiel rinnal ning on võimalik veeta võimalikult palju aega vabas looduses.

 

Peale Pärnut tasuks külastada 14 km kaugusel asuvat linnakest Sindit, mis on oma nime saanud sealse mõisa omaniku Pärnu linnanõuniku Carl Zindti järgi ning, mis tekkis töölisasulana 19. sajandi esimesel poolel. Sealt pärinevad ka linna vanimad (vabriku)-hooned ning tööliselamud. Juba nõukogude ajast on Sindi tuntud ka tööstushariduskeskusena. Nendest koolidest töötavad veel mitmed tänapäevani. Huvipakkuvad ehitised on 20ndate aastate lõpus püstitatud Sindi raudteejaamakompleks, Sindi raekoda ja Sindi–Lodja Reiu jõel.

 

Pärnumaa kolmas oluline linn on 40 km kaugusel Pärnust asuv romantiline Kilingi-Nõmme, mis on nimetatud Schillingite mõisa ning 1789. aastal asutatud Nõmme kõrtsi järgi. Kilingi-Nõmmel on säilinud kena peatänava puitarhitektuur. Näha saab erinevaid kultuuriobjekte nagu Põhjasõja temaatikaga seonduv ajalooline mänd ning mitmed linna ehtivad skulptuurid.

 

Lisaks linnadele oleks hea külastada Pärnumaa rannikualasid: Tõstamaa, Häädemeeste või Tahkuranna. Tõstamaal on tähelepanuväärne Tõstamaa Maarja kirik (1763–1768), pargiga mõis, mille varaklassitsistlik peahoone valmis 19. sajandi alguses ja mis sajandi lõpupoole hilis-klassitsistlikuks renoveeriti,Tõstamaa laululava ja paisjärv 1970ndatest aastatest.

 

Häädemeeste alevikus külastage Häädemeeste Mihkli kirikut (valmis 1874 a. mihklipäevaks) ja Häädemeeste Issanda Muutmise kirikut. Häädemeeste kanti iseloomustavad kaunid männikud, kaitsealused rannaniidustikud ja pea puutumatu Tolkuse raba Luitemaa looduskaitsealal ning kena Häädemeeste koolihoone. Tahkuranna ajalooline kaluriküla on samanimelise alevi keskuseks, kus juba aastasadu tagasi paiknesid talud peene ribana piki sopilist ja käänulist rannaäärt. Inimeste põhitegevuseks on seal olnud läbi aegade kalapüük. Tahkurannas on mere ääres Pikk (ehk Suur) nina.

 

Liikudes sisemaale, põigake sisse Paikusele, kus leiate maalilise Reiu jõe, ujumisvõimalused Pärnu jões, peegelsileda Seljametsa järve ning suurepärase Soomaa Rahvuspargi. Soomaa moodustub neljast soost alates Sakala kõrgustiku äärest kuni Pärnu madalikuni. Rahvuspargi territooriumile jääb lisaks veel viis raba. Peatuge külastuskeskuses, mis asub Tõramaa külas.

 

Edasi soovitame külastada Torit, kus on vaatamist väärt Tori Muuseum. Tori on kuulus oma hobusekasvanduse poolest ning siitmailt on päris kuulus hobusetõug „Tori hobune“. Külastage Tori kirikut ja kalmistut. Viimane on ajaloomälestis, kus on ajastutruult säilinud tüüpiline 19.-20. saj. algusele omane kalmistutüüp koos kabelimajaga. Kalmistu koosneb kahest osast (luterlaste ja õigeusuliste kalmistud).

 

Ka Vändra Kirde-Pärnumaal on huvitav ning mitte ilmaasjata ei ole tuntud Eesti laulus igavikustatud Vändra mets Pärnumaal. Olles Vändras, minge mõisaparki, külastage kirikut ja selle ümbrust, vana kalmistut - erinevaid mälestusmärke on küllaga.

 

Kui aega on piisavalt, siis tuleks tingimata võtta ette merereis Kihnu saarele kuid sinna võib lennata ka lennukiga. Kihnu saar on niivõrd eriline, et selle atmosfääri peab olema ise kogenud. Saar on küll suhteliselt väike, aga see-eest on igal sammul tunda erilist Kihnu saare tunnet, mis väljendub kohalikus folklooris, rahvarõivastes, toidus, looduses ja traditsioonides nagu ülalistmine (vana Kihnu neidude traditsioon, kui kevadeti korrastati mõni vana laut või ait). Mitte asjata ei kuulu Kihnu kultuuriruum UNESCO suulise pärandi meistriteoste nimekirja. Pitkänä neemel leiate Kihnu tuletorni, samuti on huvitav seal asuv Kihnu kirik.